Kursen passar dig som är nybörjare i samiska eller kan lite grann. Kursen är första steget på vägen mot att kunna göra dig förstådd och förstå vad andra säger på samiska i vardagssituationer.
I kursen utvecklar du muntliga språkfärdigheter för att kunna föra enkla dialoger i vardagssituationer. Du utvecklar även skriftliga färdigheter och kunskaper om språkets uppbyggnad.
Sista ansökningsdag: 2026-03-08
Studieort & kurslokal: Jåhkåmåhkke, Sámij åhpadusguovdásj
Studieavgift: 1500 SEK
Kursledare: Inger-Anna Eira Andersson
Språkkurs NJ-1 handlar om att bygga upp ett ordförråd i samiska som baseras på kursens teman:
- Hälsnings- och avskedsfraser
- Personlig presentation
- Klassrummet
- Kropp och hälsa 1
- Väder 1
- Kläder 1
- Traditionell kunskap
- Språkets uppbyggnad
För mer information kring kursens innehåll, se språklig vägledning för NJ1.
Kurstider
Kursstart: 2026-04-20
Kursslut: 2026-05-29
Kurstillfällen:
v. 17 måndag-fredag
v. 18 måndag-torsdag
v. 22 måndag-fredag
Lektionstider: 08.10-15.45
Lunch: 11.30-12.30
Grundläggande krav
- Du ska ha fyllt 18 år.
- Din ansökan ska vara komplett och inkommit i tid.
Specifika krav
Personligt brev
Sámij åhpadusguovdásj lägger stor vikt på ditt personliga brev. I ett personligt brev berättar du om dig själv, din koppling till och erfarenheter av det samiska språket, samt din motivation till att läsa kursen.
Digital kompetens
För att kunna ta del av kursens studiematerial krävs digital kompetens. Till exempel att kunna hantera mejl, lyssna på ljudfiler och spela in ljudfiler utifrån instruktion av lärare.
Språkliga kunskaper
Inga språkliga kunskaper eller färdigheter i samiska krävs.